Coin Günlük

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknik Analiz
  4. »
  5. Bollinger Bantları nedir? Nasıl kullanılır?

Bollinger Bantları nedir? Nasıl kullanılır?

Bollinger Bantları, piyasa oynaklığını ölçmek için basit hareketli ortalama ve standart sapma kullanan bir göstergedir. Gösterge, bir piyasada oynaklığın yüksek veya düşük olup olmadığını gösterir ve ayrıca bir varlığın fiyatının çok yüksek veya çok düşük olduğunu gösterir. Trader, satın alma ve satma hedefleri belirlemek için bu göstergeyi kullanabilir.

Aşağıdaki grafikte gösterilen Bollinger Bantları, üç ayrı banttan oluşmaktadır. Orta bant, bir varlığın 20 günlük basit hareketli ortalamasını ifade eder. Üst ve alt bantlar, 20 günlük standart sapmalar kullanılarak çizilir. Bollinger Bantlarını hesaplama formülü aşağıda John Bollinger’in 1994 tarihli “Yeni Piyasa Zamanlama Yöntemleri” kitabından Şekil 3’te gösterilmiştir.

  • Orta bant: 20 günlük basit hareketli ortalama
  • Alt bant: 20 günlük basit hareketli ortalama – (20 günlük standart sapma x2)
  • Üst bant: 20 günlük basit hareketli ortalama + (20 günlük standart sapma x2)

Bollinger Bantları, bir varlığın oynaklığını ölçmek için kullanılan teknik bir analiz aracıdır. Hareketli ortalama çizgisinden ve hareketli ortalamanın her iki tarafında %0’dan %100’e kadar uzanan alt ve üst iki banttan oluşurlar. Fiyat hareketi kripto paralarda düşük olduğunda bantlar daralır ve fiyatlar üst bant seviyelerine ulaştığında piyasada yüksek oynaklık olduğunu gösterir. Bu nedenle, Bollinger Bantları, bantların her iki tarafına da emir vererek yüksek hassasiyet dönemlerinden yararlanmak için bir ticaret stratejisinin parçası olarak kullanılabilir.’

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Blockchain Ve Kripto Paralar Nedir?

 Bollinger Bantları teknik analizde nasıl kullanılır? 

Bu araç, yatırımcıların bir varlığın fiyatının son fiyat geçmişine göre çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını anlamaları için harika bir yoldur. Mevcut fiyat çok yükselirse, güçlü bir direnç seviyesi olabilir; eğer çok düşerse, o alan muhtemelen destek görevi görecektir. Bu, ticaret yaparken daha iyi giriş ve çıkış noktaları belirlemenize, kayıpları en aza indirmenize ve getirileri en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Fiyat hareketlerinin neredeyse yüzde 90’ı Bollinger Bantları içinde gerçekleşir. Bu bölge dışındaki fiyat hareketleri olağandışı hareketlerdir ve herhangi bir alım satım sinyali vermez. Bollinger Bantları göstergesi, yalnızca piyasanın genel durumu hakkında bir fikir verir ve beklenen fiyat hareketinin ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir gösterge sağlamaz. Bu nedenle bu gösterge al sat sinyali olarak yorumlanmamalıdır.

Bollinger Bantları, 1980’lerde John Bollinger tarafından geliştirilen bir teknik analiz aracıdır. Gösterge üç farklı bölümden oluşur: hareketli ortalama, üst bant ve alt bant. Üst bant ve alt bant, işlem fiyatı-zaman periyodu etrafında çizilen iki çizgidir. Birbirlerinden uzaklaştıkça oynaklık artar ve bir araya geldiklerinde oynaklık azalır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.